River Restaurant on the Pier / The Harbour

DOCKEPIREN, GÖTEBORG
20
seated
20
standing
own food not allowed
own alcohol not allowed
The Harbour – en nära och personlig upplevelse vid vattnet

På River Restaurant on the Pier, längst ut på Dockepiren i Eriksberg, ligger The Harbour. Här möts ni av en trivsam matsal med runda bord och utsikt mot Göta älv – en fin miljö för att samlas kring god mat och samtal.

En matsal för mindre sällskap

The Harbour passar upp till 20 sittande gäster, beroende på möblering och upplägg. Vi hjälper er att planera en privat middag, ett mindre födelsedagsfirande, en familjesammankomst eller en företagsmiddag. Berätta om ert sällskap och era önskemål, så bekräftar vi ett passande upplägg och villkoren för bokningen.

Små bröllop och personliga firanden

För er som vill fira i ett mindre sällskap erbjuder The Harbour en varm inramning till bröllopsmiddagen. Berätta om er vision för er stora dag, datum och ungefärligt antal gäster. Boka gärna en visning, så går vi tillsammans igenom matsal, meny, dryck och detaljer inför firandet.

Möten och minnesstunder

Samla en mindre grupp för ett möte som kombineras med lunch eller middag. Ange önskade tider, möblering och eventuella teknikbehov, så bekräftar vi vad som passar. The Harbour kan även vara en lugn plats för en mindre minnesstund, där vi hjälper er att planera måltiden med omtanke om tillfället.

Mat, dryck och bokning

River erbjuder helhetsarrangemang med mat, dryck och personal. Egen mat och dryck tas därför inte med. Sällskapsmenyer erbjuds från 15 personer eller enligt förfrågan. Vi hjälper er att välja meny och dryck och tar gärna emot information om allergier och särskilda önskemål i god tid.

Pris, eventuell lokalhyra och bokningsvillkor bekräftas i er personliga offert.

Mer inspiration och personlig kontakt

På www.riverrestaurant.se hittar ni mer information om våra matsalar, menyer och arrangemang. Följ oss också på Instagram, @riverrestaurant (www.instagram.com/riverrestaurant/), för fler bilder, filmer och inspiration från livet på piren.

Ni är varmt välkomna att ringa oss på 031-51 00 00 med frågor eller funderingar. Vi hjälper er gärna att hitta ett upplägg som passar ert sällskap. Skicka en förfrågan här på Venuu med önskat datum, ungefärligt antal gäster och era tankar, så återkommer vi med tillgänglighet och en personlig offert.

Pricing

-
Daily rent fr.
-
Price / hour fr.
-
Minimum spend fr.
-
Price / person fr.

Additional information

Pris anpassas efter datum, antal gäster, meny och upplägg. River erbjuder mat, dryck och personlig service. Eventuell lokalhyra och villkor för privat bokning bekräftas i er offert.

Would you like more information or a customized offer?

Capacity

Capacity standing
20
Standing
Capacity seated
20
Seated
Capacity in classroom style
-
Classroom
Capacity in theater formation
-
Theater
Capacity with banquet tables
-
Banquet
Capacity with conference tables
-
Conference
Capacity in U shape
-
U shape
Floor area
-
Floor area

Location

DOCKEPIREN, 417 64 GÖTEBORG

Services and facilities

Food and drinks

  • Food from venue
  • Alcohol from venue
  • Meeting catering

Technology

  • Wi-Fi

In the venue

  • Late night events OK
  • Exclusive use of venue
  • Can play own music

Equipment

  • Dinnerware
  • Furniture

Event types

  • Party
  • Wedding
  • Dinner / Lunch
  • Meeting
  • Conference / Seminar
  • Christmas Party
  • Business / Corporate Event
  • Company Party
  • Team building / Recreation

Venue type

  • Restaurant
  • Private dining room
  • Beach venue

Reviews

No reviews yet.

Are you interested in River Restaurant on the Pier / The Harbour?

Contact the venue
Select event date
‹
September 2026
›
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Availability unknown
By sending an inquiry, you agree to our
Terms and Conditions (2024-10-06) and
Privacy Policy (2021-02-17).
  • Receive a quick response via email

    Venue responds typically within a workday

  • Confirm booking or continue discussion

    Negotiate details directly with the venue

  • Venuu doesn’t charge you any fees

    Pay directly to the venue – no added costs

Sales
Jessica Holmgren
×